LAVANTA BAHÇESİ

Trakya Bölgesinin En Büyük ve En Güzel Lavanta Tarlasına Sahibiz


Ergene Belediyesi EBSAN A.Ş. bünyesinde  35 dönümlük mor renklerle adeta Ergene’nin saklı Cenneti olan lavanta tarlaları kokusu ve güzel görüntüsü ile ilçemizi her yıl süslüyor.


Son yıllarda ülkemizde artan yetiştirme alanları ve miktarıyla ülke ekonomimize katkıda bulunan lavanta bahçeleri artık Ergenemizde de var. Hem doğal güzellik hem de kurak toprakları üretime dönüştürmek için hayata geçirdiğimiz lavanta bahçemiz ilçemizi güzelleştiriyor.


Kurakçıl bir bitki olarak su istemeyen lavantalar, çiçeklenince hasat ediliyor. Bu alanda yetiştirdiği lavantaların taneleri distilasyon işlemi ile yağı çıkartılacak ve başta saf lavanta yağı olmak üzere, lavanta kolonyası, oda spreyi, lavanta sabunu, otomobil kokusu, lavanta toniği vb. lavantalı ürünlere dönüştürülerek birçok alanda farklı şekilde değerlendiriliyor.

Tıbbi aromatik bir bitki olan lavantaların oluşturduğu güzel koku ve görüntü nedeniyle vatandaşlar da fotoğraf çekilmek için Ergene Belediyesi Lavanta Tarlası'na hasat zamanlarında oldukça ilgi gösteriyor.lavanta