Sosyal Durum

Yoğun göç nedeniyle ilçemizde inşaat sektörü de canlı durumdadır. Eski tek katlı binalar kat karşılığı müteahhide verilerek çok katlı bina haline dönüştürülmektedir.

 

            İlçemizde konut sektöründe TOKİ tarafından İlçemizin, Velimeşe Beldesinde 520 adet konut tamamlanmıştır. Yine İlçe merkezinde özel sektör tarafından yapılmakta olan kooperatif, site vb. toplu konut yapımı nedeniyle İlçemizde konut sorunu bulunmamaktadır.

 

İlçemiz sosyal ve kültürel bakımdan ise gelişmiş durumdadır. Halkı gezmeyi, eğlenmeyi ve sporu seven bir toplumdur. Halk Müziği Trakya yöresinin karakteristik özelliklerini taşır. Karşılama, Gelin alma, Kına havaları, Ağıtlar, Maniler, Harman ve Hasat Havaları, Halay, Gelin Çıkarma havaları başlıcalarıdır.

 

Osmanlı-Rus harbinden bu yana ilçemize göçle gelen Balkan Türklerinin oynayıp yaygınlaştırdığı Şalala isimli oyun Karşılama türünü andırmakla birlikte Kırklareli’nde oynanan Mendil oyunlarını da anımsatmaktadır. Ayrıca Yarım hava, Pomak Gaydası, Karabakır, Sirto, Romen, Karaçalı, Dönme Oyun havası, Keklik, İspanyol, Yeşilim, Kampana, Tekirdağ Karşılaması gibi oyunlarda çift davul zurna, klarnet, keman, def, darbuka, kanun, cümbüş, akordeon, eşliğinde düğünlerimizde sıkça oynanmaktadır.

 

Spor faaliyetleri olarak; İlçemizde, Belde Belediyelerinde bulunan (4) adet Halı Saha,   Velimeşe Beldesi (Çim Futbol Sahası), Köylerde (9) adet toprak yüzeyli futbol sahası bulunmakta olup, spor kulüplerine hizmet vermektedir.